Czy rafting jest bezpieczny? Jak wygląda klasyfikacja rzek?

Rafting to jeden z niezbyt popularnych sportów ekstremalnych w Polsce. Śmiałkowie, którzy chcieliby czerpać przyjemność z jego uprawiania, powinni odbyć specjalistyczny kurs, który przygotuje ich do wykonywania niezwykle trudnych manewrów na rzece. Co należy wiedzieć o raftingu?

Czym jest rafting?

To ekstremalny sport, który polega na tym, iż uczestnicy spływają specjalnymi pontonami nurtem rzeki. Konieczny jest do tego zapas wiedzy i umiejętności, które z pewnością przyczynia się do uzyskania świetnych wyników i do czerpania przyjemności z dreszczyku adrenaliny odczuwanego w momencie płynięcia. Niestety zauważa się tendencję do tego, że coraz więcej nieodpowiedzialnych i lekkomyślnych osób pragnie rozpocząć przygodę z raftingiem. Spływ pontonem to nie tylko dawka adrenaliny, ale również sposób na to, by doskonale się bawić i delektować się widokiem górskich, pięknych widoków zapierających dech w piersiach!

Czy rafting jest bezpieczny?

Wiele osób uważa, że rafting to dość skomplikowany i niebezpieczny sport. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Nie powinny podejmować się tego sportu osoby, które są zbyt impulsywne i nie potrafią radzić sobie z trudnymi sytuacjami. Nawet najmniejszy błąd mógłby kosztować innych uczestników spływu nawet życie. Wszystko to sprawia, że rafting to zajęcie dedykowane fanom mocnych wrażeń.

Klasyfikacja rzek

  • WW I – Rzeka spokojna, doskonała dla osób początkujących. Na takiej rzece można przyswoić najważniejsze umiejętności, aby wykorzystać je w praktyce w późniejszych wyprawach. W Polsce do dyspozycji są rzeki jedynie z takim oznaczeniem. Mowa o Dunajcu i Białce, na których najczęściej organizowane są zawody.
  • WW II – Rzeka o nieco większym nurcie, niż w przypadku pierwszej propozycji, jednak nadal jest to doskonałe miejsce dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z tym sportem. Występują tutaj drobne przeszkody, które można łatwo pokonać i kontynuować podróż.
  • WW III – Fale mogą być tutaj nieregularne i wysokie. Na drodze mogą występować przeszkody, takie jak głazy. Spotykane są tutaj również niewielkie wiry, które mogą powodować utrudnienia.
  • WW IV – Droga do płynięcia jest tutaj zawsze bardzo łatwa do znalezienia. Bystrza są długie i ciągłe, jednak należy wspomnieć o tym, że są trudne. Są tu duże wiry, które utrudniają manewry.
  • WW V – Bystrza stwarza tutaj wiele zagrożeń. Warto obejrzeć ją z brzegu. Progi są wysokie, trudności wstępują na całym odcinku drogi. To miejsce przeznaczone dla profesjonalistów.
  • WW VI – To najtrudniejsza trasa. Bystrze są tutaj praktycznie niespływalne. Bardzo doświadczone osoby mogą próbować swoich sił, jednak jest to niebezpieczne.
  • Aby uzyskać kompleksową wiedzę na ten temat warto przeczytać artykuł: RAFTING – STOPNIE TRUDNOŚCI RZEK

    Related Posts

    © 2024 Magazyn BELL ANNA - WordPress Theme by WPEnjoy