Bóle pleców – kiedy udać się do ortopedy?

Bóle pleców to często lekceważony problem. Niestety często wychodzi się z założenia, że „samo przejdzie”. To duży błąd. Trwające kilka tygodni bóle pleców mogą być objawem poważnego schorzenia. Przykładem może być zwyrodnienie kręgosłupa, dyskopatia czy rwa kulszowa. Najlepszym rozwiązaniem w takim przypadku jest wizyta u ortopedy. Dzięki profesjonalnej diagnozie możliwe będzie wdrożenie właściwego leczenia.

Zwyrodnienie kręgosłupa

Bóle pleców mogą być objawem zwyrodnienia kręgosłupa. Jego przyczyną jest zbyt mała ilość mazi, której zadaniem jest ochrona chrząstki stawowej. Zbyt mała ilość mazi sprawia, że kości zaczynają ocierać się o siebie co prowadzi do silnego bólu pleców. W takim przypadku konieczna jest wizyta u ortopedy, który dokona diagnozy i zaleci odpowiednie leczenie. Najczęściej polega ono na wzmocnieniu mięśni i kości. W tym celu lekarz zaleci wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Często konieczna będzie taka zmiana aktualnego trybu życia na bardziej aktywny.

Dyskopatia

Inną przyczyną silnych bóli pleców może być także dyskopatia. Są to zmiany chorobowe kręgosłupa, które mogą pojawiać się z wielkim lub w wyniku gwałtownego przeciążenia. Dyskopatia polega na wypadnięciu bądź wysunięciu się jądra miażdżycowego. Skutkiem jest ucisk na rdzeń i ból kręgosłupa. Pomóc może tu wizyta u ortopedy i zastosowanie właściwego leczenia. W innym wypadku zwykłe leki przeciwbólowe mogą nie pomóc. Bez fachowej pomocy ortopedy ból będzie postępować.

Rwa kulszowa

Najczęstszą przyczyną wystąpienia rwy kulszowej jest zbyt gwałtowne podniesienie ciężkiego przedmiotu. Poza samym bólem pleców mogą wystąpić tu dodatkowe objawy, takie jak mrowienie, drętwienie bądź kłucie. Jeśli ból nie będzie przechodzić konieczna będzie konsultacja z ortopedą (szczegóły tutaj), który zaleci odpowiednie ćwiczenia. Te zwykle polegają na przyjmowaniu odpowiedniej pozycji. O tym jednak decyduje ortopeda po przeprowadzeniu badania i postawieniu diagnozy co do bólu kręgosłupa i pleców.

Jak zatem widać, bóle pleców mogą być oznaką poważniejszych problemów. Jeśli zatem ból kręgosłupa nie ustaje w przeciągu kilku dni to sytuacji takiej nie można bagatelizować. Zwłaszcza jeśli ból wciąż jest tak samo silny mimo zażycia leku przeciwbólowego. W innym przypadku problemy mogą jeszcze narastać. Lepiej jest nie czekać, ale skonsultować się z ortopedą. Podobnie jest w przypadku bólu karku, stawów, mięśni i ścięgien, który również często jest lekceważony. Wizyta u ortopedy jest tu najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem. Przede wszystkim daje pewność, że schorzenie nie będzie postępować.

Related Posts

© 2024 Magazyn BELL ANNA - WordPress Theme by WPEnjoy