Kiedy dopada migrena

Czy wiesz, czym są uciążliwe bóle głowy? Prawdopodobnie tak – aż 35% osób w wieku średnim przeszło bowiem przez chociażby jeden epizod migreny. Niestety, choroba ta dotyka ogromną część naszego społeczeństwa, zarówno mężczyzn jak i kobiety, zdecydowanie uprzykrzając im życie. Migrena objawia się przede wszystkim uporczywym bólem w obrębie głowy, który uniemożliwia wykonywanie jakichkolwiek czynności. Tak naprawdę napad paraliżuje – osoba nie jest w stanie wykonywać nawet najprostszych obowiązków, a najlepszym dla niej wyjściem jest po prostu… sen.

Migrena jednak nie zawsze wygląda tak samo – należy tez nauczyć się różnicowania migreny od zwykłego bólu głowy.

Migrenowy a zwykły ból głowy

Migrenowy ból głowy różni się wieloma aspektami od zwykłego napadu bólu. Przede wszystkim na on charakter tętniący – mamy wrażenie, jakby coś rozsadzało nam czaszkę od środka, waliło i dudniło. Co więcej, ból migrenowy najczęściej nie obejmuje całej głowy, a rozpoczyna się jedynie od jej jednej strony. Jest niezwykle silny i pojawia się wiele razy, a zatem ma charakter przewlekły, nie jest po prostu pojedynczym epizodem, który nieszczęśliwym trafem wpadł właśnie na nas. Napad migreny to też nie kwestia piętnastu minut, a wielu godzin – szacuje się, że ból może trwać średnio od 4 do 72 godzin. Jak widzimy, przy wyższej granicy migrena może wyłączyć nas z życia codziennego i zawodowego nawet na kilka dni, bowiem podczas napadu niemożliwe jest wykonanie jakichkolwiek obowiązków.

Ból także trwa różnie – w niektórych przypadkach może trwać po kilkanaście minut z małymi przerwami, w innych zaś – bez jakichkolwiek pauz.

Migrena a płeć

Niestety, migrena jest najczęściej udziałem przedstawicielek płci pięknej – możliwe, że to właśnie z tego powodu pojawiło się wiele znanych dowcipów z typu: „kochanie, dziś nie mogę, boli mnie głowa”. I tutaj panie mają jak największą rację – rzeczywiście podczas napadu migrenowego nie byłyby w stanie robić cokolwiek, poza próbami zapadnięcia w leczniczy sen. Przede wszystkim cierpią kobiety w średnim wieku – szacuje się, że aż 25%!