Jak stać się trenerem gry w squasha?

Aby stać się trenerem, i nauczać ludzi trenować w squash, potrzeba przede wszystkim samodyscypliny, oraz dobrej kondycji. To właśnie trener powinien zaszczepić w graczu te dwie, najważniejsze cechy. Dobry trener powinien również dbać o to, aby jego zawodnik zdobywał jak największe sukcesy. Co zrobić jednak, aby zostać terenem do gry w squasha?

Program Trenerski Polskiej Federacji Squasha

Aby zostać profesjonalnym terenem squasha, trzeba poddać się kursowi przygotowawczemu. Przeprowadza go Polska Federacja Squasha. Jej celem jest przede wszystkim wykształceniem wykwalifikowanej kadry trenerów. Osoby, które ukończyły taki kurs mają możliwość współpracy z polskimi klubami gry w squasha. Pracują oni w oparciu o najnowszą metodykę trenowania, która przyjęta została poprzez Europejską Federację Squash a także Światową Federację Squash.

Co obejmuje kurs na trenera gry w squash?

gra w squasha

Aby wziąć udział w kursie na trenera gry w squash, należy zgłosić się do Polskiej Federacji Squasha. Ta placówka w sposób profesjonalny organizuje kursy, które odbywają się na czterech, głównych poziomach. Pierwszy poziom to 0 kurs przygotowawczy do poziomu ESF L1. To tam będziemy mogli przekonać się, czy posiadamy predyspozycje do tego, aby zostać terenem do gry w squasha. Następny stopień, jaki będziemy musieli pokonać w drodze do zostania trenerem squasha jest poziom kursu 1 ESF L1. To tam kursanci zdobywają kompetencje, dzięki czemu będą mogli już pracować z osobami początkującymi. Następny poziom to 2 ESF L2. Ten poziom pozwoli nam zdobyć kompetencje trenera do nauki osób trenujących w squasha, a także osób posiadających poziom gracza klubowego, czy też ligowego. Aby trenować zawodników szczeblu narodowego, musimy przejść przez poziom 3 ESF L3, czyli poziom najtrudniejszy. Każdy z tych poziomów kończy się dla przyszłego trenera egzaminem przed komisją trenerską. Wszystkie stopnie kursu dają nam możliwość prowadzenia zajęć na terenie całej unii Europejskiej, dlatego też egzamin ostatniego stopnia odbywa się w języku angielskim. Droga do bycia trenerem gry w squasha może okazać się trudna, jednak przynosi wiele korzyści, oraz przyjemności z dalszej pracy.

Więcej informacji na temat programu trenerskiego znajdziesz na stronie klubu Squash IM FIT z Łodzi