Kto powinien nosić okulary progresywne?

Pewnych procesów starzenia się organizmu, nie jesteśmy w stanie w żaden sposób zahamować. Tak jest między innymi w kwestii wzroku, który z roku na rok się nam pogarsza. Przyczynia się do tego również obecny styl życia wielu ludzi, praca biurowa i długie godziny spędzone przez ekranami komputerów. W wolnym czasie natomiast oglądanie telewizji. Po 40. roku życia może pojawić się u nas potrzeba zastosowania jakichś okularów, do widzenia w bliży lub też dali. Nie u każdego od razu występuje taka konieczność, ale z pewnością należy się z nią liczyć. Niekiedy niezbędne będą dla nas dwie pary okularów, dostosowane różnorakiego widzenia. Zdecydowanie lepiej będzie wówczas postawić na jedną, dość uniwersalną parę, która zapewni nam dobre widzenie w absolutnie każdej sytuacji.

Jakie zalety mają okulary progresywne?

Okularami, które mają takie dość uniwersalne zastosowanie, są okulary progresywne. Dzięki nim możemy widzieć dal, bliż oraz wszystkie odległości pośrednie. Widzenie jest wyraźne, obraz nie rozmazuje się.

Dlaczego właśnie te okulary mają takie możliwości? Wszystko ze względu na konstrukcję szkieł. Dolna część szkła umożliwia widzenie bliży, natomiast górna dali. Środkowa część natomiast analogicznie pozwala na widzenie wszystkich odległości pośrednich.
Okulary progresywne są polecane nie tylko osobom, które zaczynają mieć lekkie problemy ze wzrokiem ale również i tym, którzy mają je już od dłuższego czasu. Stwierdzone wady nie są przeciwwskazaniem do ich noszenia. Dlatego jeśli cierpimy na astygmatyzm, dalekowzroczność czy też krótkowzroczność, również możemy zainwestować w szkła tego typu. Okulary w każdym przypadku można dopasowywać do konkretnej osoby, aby uzyskać dla niej jeszcze lepsze możliwości w zakresie widzenia.

Okulary progresywne są jednak kierowane szczególnie do jednej konkretnej grupy osób, a mianowicie do tych zmagających się z prezbiopią. Pojawia się ona właśnie u ludzi, którzy przekroczyli 40. rok życia i zauważają oni u siebie problemy z widzeniem. Może to objawiać się tym, że nie widzą dobrze w trakcie czytania książki. Okulary progresywne są w stanie poprawić ich widzenie.

Kto nie powinien nosić okularów progresywnych?

Oczywiście są również i takie sytuacje, w których nie poleca się noszenia okularów progresywnych. Mowa tutaj między innymi o osobach, u których występują problemy z zaburzeniami błędnika, mają oni zwyrodnienie plamki żółtej oraz wady wzroku agresywnie się rozwijające. Wówczas okulary progresywne nie zdadzą swojego egzaminu.

Okulary progresywne powinien nam przede wszystkim polecić i zalecić okulista. Nie powinniśmy sami na własną rękę starać się ich sobie dopasowywać. Ponadto tak jak w przypadku każdych innych okularów, co jakiś czas trzeba ja wymienić na nowe. Przeciętnie w okresie 2-3 lat, czas na zmianę. Badanie wzroku powinno się natomiast wykonywać kontrolnie, każdego roku. Dzięki temu będziemy w stanie panować nad wadą, nawet jeśli się ona rozwija. Z czasem okulary progresywne mogą przestać nam wystarczać, ale o tym zawsze musi decydować okulista.

Related Posts

© 2024 Magazyn BELL ANNA - WordPress Theme by WPEnjoy