Sprawdź jak leczyć zapalenie pochwy!

Waginoza czyli bakteryjne zapalenie pochwy

Pojęcie waginozy nie jest powszechnie znane, chociaż samo schorzenie, a właściwie infekcja bakteryjna bywa popularna wśród kobiet w każdym wieku. Wiele pań słysząc o rozpoznanej bakteryjnej infekcji kojarzy ja przede wszystkim z niewłaściwa higieną a uznając za wstydliwą nie chwali sie nią. W rzeczywistości bakteryjne zapalenie pochwy może pojawić się w wyniku całkiem niespodziewanych okoliczności nawet u pań dbających o higienę i prowadzących zdrowy tryb życia.

Skąd się bierze waginoza?

Oczywiście żeby doszło do zakażenia musza być spełnione dwa warunki. Jednym z nich jest wprowadzenie do organizmu chorobotwórczych bakterii, a drugi, to sprzyjające tym bakteriom środowisko. Mechanizm funkcjonowania flory bakteryjnej pochwy działa podobnie, jak w jelitach. Dobre bakterie wyściełają cała powierzchnię nabłonka zajmując jakby swoje przydzielone miejsca. W wyniku ich umierania pojawiają się puste przestrzenie, które mówiąc potocznie stanowią lokale do zasiedlenia dla chorobotwórczych drobnoustrojów. Dobre bakterie można zniszczyć stosując na przykład niewłaściwe zapachowe mydła czy płyny do irygacji, które działając bakteriobójczo niszczą również tę dobrą florę. Zapalenie pochwy wywołane przez bakterie wymaga też kontaktu z nimi. W skrajnych wypadkach może to być efekt niewłaściwej higieny, ale dostarczyć ich też może partner seksualny, albo stosowane środki antykoncepcyjne.

Leczenie i konsekwencje zaniedbania

Leczenie waginozy nie jest skomplikowane, a preparaty, nawet te na receptę, można kupić za pośrednictwem Internetu. Na niektórych portalach lekarz specjalista udziela odpowiednich konsultacji, a po wypełnieniu formularza wywiadu przygotowuje odpowiednią receptę. Antybiotyk stanowi zazwyczaj skuteczny sposób na wszelkie objawy bakteryjnego zapalenia pochwy. Zaniedbanie choroby samo w sobie owocuje nieprzyjemnym samopoczuciem, wiążącym się z niemiłym zapachem, upławami, ale przede wszystkim sprzyja osłabieniu organizmu i dużej podatności na inne infekcje wywoływane przez drobnoustroje przenoszone drogą płciową. Nieleczony stan zapalny miewa także fatalne skutki u kobiet w ciąży, gdyż może prowadzić do jej powikłań.