Jak postępować w przypadku przeziębienia u noworodka?

Złapanie przeziębienia u noworodka posiada często pozornie niegroźne symptomy. Ulewanie pokarmu, lekki kaszel lub kichanie to zupełnie normalne zjawiska w życiu paromiesięcznego bobasa. Odporność ‘w powijakach’  jest na tyle słaba, że choroba  może wytworzyć się na przestrzeni paru godzin. Ważnym, aby znać zasady postępowania przy przeziębieniu dziecka. Istnieje kilka sposobów na to, aby nie dopuścić do złapania infekcji.

Organizm maluszka jest naturalnie chroniony przez probiotyki zawarte w mleku matki, jednak po szóstym tygodniu życia ich rola zaczyna maleć, przez co dziecko staje się łatwym celem dla drobnoustrojów chorobotwórczych.

Dlatego w kontaktach z maluszkiem należy zachować środki ochronne takie jak:

  • częste mycie rąk,
  • nieprzegrzewanie pomieszczeń
  • kategoryczne odcięcie od kontaktów z osobami chorymi.

Walka z najczęstszymi towarzyszami dziecięcych przeziębień, nie należy do najłatwiejszych ze względu na ograniczone możliwości młodego organizmu. Do tego symptomy infekcji są niejednoznaczne. O zatkanym nosie świadczą takie objawy jak trudności z oddychaniem, a także częste przerwy w celu złapania oddechu podczas karmienia piersią.

Sposobem na katar jest stosowanie gumowej gruszki lub specjalnych preparatów dla noworodków, jednak tylko po konsultacji z lekarzem. Podczas leżenia najlepiej umieścić dziecko na brzuszku – wydzielina sama wydostanie się z noska.

Przeziębienie u dziecka to częsty powód kaszlu

Jego objawami są szybkie łapanie powietrza, ruszanie skrzydełkami nosowymi oraz ogólne problemy z oddychaniem. W tym przypadku należy odwiedzić pediatrę w celu wykluczenia zapalenia płuc lub oskrzeli.

Przy wysokiej gorączce pomocnym jest przygotowanie nieco chłodniejszej od temperatury ciała kąpieli, a także zadbanie o poziom nawilżenia powietrza w dziecięcym pokoiku.  Podejrzewając przeziębienie u dziecka reagujmy szybko, aby infekcja nie przeinaczyła się w poważniejsze schorzenia.