Co to cholesterol HDL i dlaczego powinniśmy go mieć dużo?

Powiadają, że cholesterol to cichy zabójca, który jest gotowy do uszkodzenia naszego serca i spowodowania zawału. Dlatego też powinniśmy dążyć do tego, aby mieć go jak najmniej w swoim ciele. Czy jednak każdy cholesterol jest zły? Czy też czasami jest tak, że istnieje dobra odmiana tej substancji?

Okazuje się, że tak i jest nią cholesterol HDL. Ta odmiana cholesterolu ma niebagatelny wpływ na to, w jaki sposób działa nasz organizm.

Cholesterol HDL i LDL – dwaj bracia

W przyrodzie cholesterol jest substancją składającą się z lipoprotein, których obecność pozytywnie wpływa na stan zdrowia naszego układu krwionośnego. Co za tym idzie – ryzyko zawału serca znacznie maleje.

Odpowiada za to cholesterol HDL, czyli high density lipids, zawierający liczne lipoproteiny w swoim składzie. Spożywanie produktów wpływających pozytywnie na jego produkcję pozwoli na odkorkowanie zatorów w sercu oraz żyłach, a także pozytywnie wpłynie na produkcję witaminy B, która powstaje pod wpływem światła słonecznego.

Natomiast złym odpowiednikiem cholesterolu HDL jest cholesterol LDL. Jego niska gęstość lipoprotein oraz duża zawartość tłuszczy sprawia, że tworzą się złogi na ściankach naszych naczyń krwionośnych. W efekcie może dojść do zatoru, a stąd prosta droga do zawału serca.

Co zawiera dobry cholesterol HLD?

Produkcją tego składnika zajmuje się nasze ciało, lecz cholesterol HDL można również znaleźć w mięsach ryb, pieczywie pełnoziarnistym oraz&nbsp

Related Posts

© 2024 Magazyn BELL ANNA - WordPress Theme by WPEnjoy