Na jaką pomoc może liczyć osoba dotknięta depresją?

Depresja to poważna choroba, która dotyka coraz więcej osób. Jej objawami są przytłaczający, długotrwały smutek, nieodczuwanie radości, brak chęci życia, bierność, zaburzenia snu. Depresja może mieć różny przebieg i atakować zupełnie niespodziewanie.

Należy pamiętać, że to poważna choroba, która wymaga leczenia – nie należy jej bagatelizować, bo może prowadzić nawet do samobójstwa. Leczenie depresji rozpoczyna się od postawienia prawidłowej diagnozy – tę stawia lekarz rodzinny w porozumieniu z psychologiem, czasem i psychiatrą. Żeby pozbyć się depresji, w pierwszej kolejności należy sięgnąć po najprostsze metody leczenia chronicznego poczucia smutku i beznadziei, a mianowicie zacząć się ruszać – wybrać się na spacer, zapisać na jakieś zajęcia sportowe, umówić ze znajomymi na bieganie po parku. Terapię ruchem z powodzeniem stosuje się w leczeniu depresji w wielu krajach, na przykład w Niemczech. Choć początkowo pacjent musi się zmuszać do wstania z łóżka i podjęcia aktywności, to ta, zażywana regularnie, szybko przynosi poprawę nastroju. Kolejnym krokiem w walce z depresją jest psychoterapia.

Chory potrzebuje opieki specjalisty, który będzie nad nim czuwał i pomoże mu wyjść z depresji. Psychoterapeuta pomoże nam dostrzegać pierwsze symptomy nawracania się choroby i podpowie nam, jak skutecznie z nimi walczyć. Czasami konieczne okazuje się zastosowanie terapii farmakologicznej – jeśli wszystkie inne metody zawodzą, podanie leków może być jedynym ratunkiem dla chorego. Dopiero po zastosowaniu leczenia farmakologicznego, będzie on zdolny do podjęcia terapii. Leki muszą zostać przepisane przez psychiatrę i dostosowane do stanu zdrowia pacjenta – lekarz zaczyna od podania słabych leków i dopiero jeśli nie przynoszą one pożądanych skutków, sięga po silne leki psychotropowe. Leczenie musi się odbywać pod jego czujnym okiem, nie można zażywać antydepresantów na własną rękę. Środki farmakologiczne nie przynoszą ulgi od razu, zwykle na poprawę stanu zdrowia i zmniejszenie się poczucia przytłaczającego smutku trzeba czekać kilka tygodni.

Osoby dotknięte wspomnianym problemem powinny się udać do specjalisty i rozpocząć leczenie depresji w Medox.