Dieta bezglutenowa u dziecka – co podawać do jedzenia?

Dieta bezglutenowa dla dzieci jest systemem dietetycznym, którego powinny przestrzegać dzieci z nietolerancją białka roślinnego. Faktem jest, że organizm niektórych dzieci nie toleruje takiej substancji jak gluten, który jest białkiem roślinnym występującym prawie we wszystkich produktach zbożowych. Statystyki pokazują, że jakość życia dzieci na takiej diecie praktycznie nie różni się, od jakości życia zdrowych rówieśników. Jednak niektóre nastolatki mają trudności z przejściem na nowy system odżywiania.

Które produkty zawierają gluten?

Rodzice dzieci, które przeszły na dietę bezglutenową, powinny wyeliminować z ich jadłospisu niektóre pokarmy. Duża ilość glutenu występuje w pszenicy, jęczmieniu i owsie. Dlatego wypieki z mąki tych zbóż są przeciwwskazane dla dzieci z nietolerancją glutenu. Trzeba mieć świadomość, że białko to może znajdować się również w kiełbasie i keczupie.

Produktami przeciwwskazanymi w diecie bezglutenowej dla dzieci oprócz już wymienionych jest kasza manna i perłowa, skrobia, którą można znaleźć w wielu produktach mlecznych, kawie rozpuszczalnej i kakao. Również soki mogą zawierać gluten, dlatego trzeba zwrócić na to uwagę kupując takie produkty dla dzieci. Inny gluten występuje w konserwach mięsnych i rybnych, a nawet w niektórych preparatach leczniczych i witaminowych. 

Produkty wskazane przy diecie bezglutenowej u dzieci

Dzieci cierpiące na nietolerancję glutenu mogą jeść takie produkty jak ryż, gryka i proso. Ponadto dla urozmaicenia jadłospisu, można wprowadzić do diety zboże takie jak amarantus. Naturalne produkty z ryb i mięsa, masło, wszelkie owoce i warzywa, miód kwiatowy lub lipowy, olej roślinny słonecznikowy i oliwa z oliwek są wskazane dla dzieci na diecie bezglutenowej. Jak widać, asortyment produktów jest bardzo zróżnicowany i nie należy obawiać się, że przy diecie bezglutenowej dziecko zostanie pozbawione wszelkich składników odżywczych. Odpowiednio zbilansowana dieta bezglutenowa dla dzieci jest kompletna, zapewnia prawidłowy rozwój i wzrost dziecka, zapobiega powikłaniom. W ramach inspiracji powstał artykuł o bezglutenowych śniadaniach dla dzieci.

Kiedy mogą ujawnić się objawy nietolerancji glutenu u dzieci?

Jak zauważyć nietolerancję glutenu? Niemowlęta karmione mlekiem matki nie odczuwają negatywnej reakcji na to białko, ponieważ jest ono nieobecne w mleku matki. W wieku 7-8 miesięcy do diety dziecka wprowadzane są nowe produkty, których składnikiem może być gluten i to właśnie w tym okresie dziecko może odczuwać symptomy chorobowe.

Gdy tylko białko dostanie się do jelita, dziecko zaczyna mieć zaburzenia przewodu pokarmowego w postaci biegunki i wzdęć. Ponadto na skórze dziecka może pojawić się wysypka. Kolejne objawy są bardziej niepokojące, ponieważ ujawnia się niedokrwistość i opóźnienie w rozwoju. Gluten może gromadzić się w organizmie i mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego, jako całości. W tym przypadku jedyną opcją jest przejście na dietę bezglutenową.

Jak rodzice postrzegają dietę bezglutenową u swoich dzieci?

 Rodzice dzieci, które odżywiane są zgodnie ze wskazaniami diety bezglutenowej zwracają uwagę na korzyści, jakie są osiągane. Pomimo znacznych ograniczeń produktów ich dzieci nie muszą odczuwać głodu, ponieważ można tak urozmaicić jadłospis, że dziecko nawet nie zauważy braku pokarmów, które szkodzą ich zdrowiu. Ponadto dieta bezglutenowa usuwa toksyny z organizmu i poprawia pracę przewodu pokarmowego.

Jakie symptomy świadczą o nietolerancji glutenu?

 Poza wymienionymi już objawami, dzieci z nietolerancją glutenu mogą cierpieć na kolkę jelitową, stany depresyjne, osłabiony układ odpornościowy, problemy z układem mięśniowo-szkieletowym. Z biegiem czasu mogą ujawnić dodatkowe objawy utrudniające normalne funkcjonowanie takie jak ból i zapalenie stawów, nieregularna miesiączka u nastoletnich dziewcząt, przewlekłe zapalenie jamy ustnej a także skurcze palców u rąk i nóg. Dlatego jeśli rodzice zauważą takie niepokojące symptomy, powinni zabrać dziecko do pediatry lub alergologa i wykonać badanie krwi na swoistą immunoglobulinę E na gluten.

Related Posts

© 2024 Magazyn BELL ANNA - WordPress Theme by WPEnjoy